Technologia USB-C

Nowa generacja popularnego standardu

Porty USB wykorzystywane są w niemal każdym urządzeniu. Można jest znaleźć zarówno w lekkich słuchawkach przenośnych, jak i w zaawansowanych laptopach. Uniwersalność tego rozwiązania wymusza jego nieustanny rozwój. USB-C to odpowiedź na rosnące potrzeby użytkowników. Umożliwia nie tylko szybsze przesyłanie danych, ale też bezpieczne – i naprawdę błyskawicznie – ładowanie różnego typu urządzeń.

Co to jest USB-C?

USB-C to najnowsze rozwiązanie z zakresu USB. Jego poprzednie wersje: USB-A i USB-B oraz micro USB, znane są dzisiaj wszystkich. USB-C to nieduże, symetryczne złącze w kształcie zaokrąglonego prostokąta. Co istotne, upatruje się w nim zastępcy wszystkich poprzednich typów USB. Największą zaletą rozwiązania USB-C jest jego uniwersalność – może być wykorzystywane w każdym typie urządzenia. Oprócz tego umożliwia wysoką prędkość przesyłania danych – nawet do 10 GB/s. Niewielka i przede wszystkim symetryczna konstrukcja charakteryzuje się wysoką trwałością i pozwala na rozwiązanie odwiecznego problemu użytkowników USB – gdzie jest góra, a gdzie dół. W przypadku USB-C nie ma tego problemu.

USB-C – nowy standard ładowania

Jedną z najważniejszych właściwości USB-C są doskonałe właściwości zasilające. Technologia ta daje możliwość zasilania do 100W, dzięki czemu pozwala na ładowanie nawet najbardziej wymagających urządzeń, jak na przykład zewnętrzne monitory. Szczególnie zaawansowanym technologicznie rozwiązaniem są ładowarki USB-C, wyposażone w technologię Power Delivery. Pozwalają one na znacznie szybsze ładowanie niż w przypadku tradycyjnych ładowarek, a jednocześnie są w pełni bezpieczne. Specyfikacja zasilania USB-C obsługuje zmienne napięcie zasilania, dzięki czemu jest bardzo uniwersalna i sprawdzi się nawet podczas ładowania laptopa. USB-C może zasilać wszystkie urządzenia o mocy do 15 W przy napięciu 5 V i prądzie 3 A. Z uwagi na szerokie możliwości zastosowania, ogromną wygodę użytkowania i wysoką wydajność, USB-C już niebawem może całkowicie zastąpić inne standardy z rodziny USB. Czy złącze USB-C jest bardziej trwałe niż USB-A, USB-C i micro-USB?

Według USB Implementers Forum, USB typu C może wytrzymać nawet do 10.000 połączeń wtykowych. Oznacza to, że przy ładowaniu danego urządzenia raz dziennie, można to robić przez co najmniej 27 lat. To w wyraźny sposób obrazuje, jak trwałe jest złącze typu C – pozwala ono zapobiegać uszkodzeniom portu USB, wynikającym z problemów z jego użyciem.

kabel usb-c

Jaki kabel nadaje się do USB-C?

Z uwagi na to, że USB-C to całkowicie nowy rodzaj złącza, wymaga on zastosowania innych typów przewodów. Na rynku dostępnych jest wiele typów kabli z USB-C, na przykład USB-C z końcówką micro USB, HDMI, USB-A czy DVI. Wybór typu kabla uzależniony jest od potrzeb użytkownika. Każdorazowo warto wybierać oryginalne kable USB-C, pochodzące od sprawdzonych producentów – tańsze produkty często wykonane są z kiepskiej jakości materiałów.

kable do ładowania

Czy można naładować laptopa przez USB -C?

Wiele osób zastanawia się, czy ładowanie laptopa przez USB-C jest bezpieczne i czy pozwoli ono na pełne naładowanie baterii. Odpowiedź brzmi: tak. Standard USB-C płynnie dostosowuje się do danego urządzenia, modyfikując moc i napięcie. Wybierając kabel USB-C, którego celem będzie ładowanie laptopa, warto sprawdzić, czy obsługuje on technologię Power Delivery. To ona zapewnia maksymalną wydajność ładowania, dzięki czemu laptop (lub każde inne urządzenie) będzie naładowane o wiele szybciej, a przy tym z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa baterii.

Ładowanie laptopa przez powerbank a USB-C

Jeżeli komputer i powerbank wyposażone są w porty typu USB-C, a jednocześnie umożliwiają obsługę Power Delivery, możliwe jest ładowanie laptopa przy pomocy powerbanka. Każdorazowo należy upewnić się, że laptop i powerbank są kompatybilne. Oprócz tego powerbank, który ma służyć do ładowania laptopa, powinien mieć moc wyjściową minimum 20 000 mAh.

Jak sprawdzić, czy mam USB 2.0 czy 3.0?

Większość nowych urządzeń wyposażona jest w port USB 3.0. Porty USB 3.0 oznaczone są symbolem , natomiast porty 2.0 można rozpoznać po symbolu . Tego typu oznaczenie w większości przypadków można znaleźć przy wejściu USB. Dodatkowo w wielu przypadkach porty USB 3.0 są niebieskie, natomiast porty 2.0 – czarne.

pokaż pomocnika bloków

Długość:

Materiał:

Rodzaj złącza:

Zestaw:

Kabel w zestawie:

Materiał:

Pojemność:

Porty wejściowe:

Porty wyjściowe:

Technologia:

Ilość portów:

Kabel w zestawie:

Rodzaj złącza:

Technologia:

Ilość portów:

Kabel w zestawie:

Rodzaj złącza:

Technologia: